Війна в Україні завдала шкоди багатьом важливим об’єктам культурної спадщини

U.S. Embassy Kyiv
U.S. Embassy Kyiv
Published in
4 min readMay 26, 2022

--

На фото 4 квітня: Інтер’єр Донецького академічного обласного драматичного театру після бомбардування російськими військами, внаслідок якого загинуло близько шестисот людей (© Alexei Alexandrov/AP Images)

English original

Згідно з останніми даними, війна Росії проти України завдала шкоди понад 260 важливим для України об’єктам культурної спадщини.

“Це боротьба за нашу культурну спадщину”, — сказав Ігор Пошивайло, генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності, під час онлайн-дискусії, організованої 28 квітня Національним музеєм американської дипломатії.

Постійні бомбардування України російськими військами завдали жахливих людських страждань, забравши життя тисяч людей і змусивши мільйони українців залишити свої домівки. Російські бомби падають на мирних мешканців та об’єкти, важливі для історії та культурної самобутності України.

“Ми не повинні розділяти гуманітарну та культурну сфери. Культура не може чекати. Її потрібно захищати, особливо, коли вона цілеспрямовано переслідується агресором», — зазначив Ігор Пошивайло.

На фото 28 квітня: Реставратор оглядає пошкоджену статую з виставки у Маріупольському краєзнавчому музеї, що згорів після обстрілу Маріуполя (© AP Images)

Бомблять театри, місця богослужінь

За його словами, одним із яскравих прикладів є бомбардування Росією Донецького академічного обласного драматичного театру в Маріуполі 16 березня. Попри те, що театр був чітко ідентифікований як укриття для мирних жителів, російські бомби перетворили його на руїни, внаслідок чого загинуло понад 600 людей. Український інститут кваліфікує театр як “єдиний у Маріуполі, який має статус пам’ятника архітектури національного значення”.

З того часу, як у лютому Путін розпочав свою жахливу війну, було пошкоджено майже сотню культових споруд та десятки пам’ятників, бібліотек та музеїв.

Значних руйнувань зазнали колишній Музей української старовини Василя Тарновського у Чернігові, який одночасно був дитячою бібліотекою (на фото внизу).

(State Dept./M. Gregory)
  • Також було пошкоджено такі культурні об’єкти:
  • Краєзнавчий музей в Охтирці.
  • Музей с. Іванкове Київської області.
  • Пам’ятник видатному українському поетові Тарасу Шевченку у Бородянці.

“Це не війна за територію чи широкі політичні цілі, — вважає Ігор Пошивайло. — Це війна проти ідентичності, пам’яті, культури та нашого майбутнього”.

Ігор Пошивайло став співзасновником Ініціативи реагування на надзвичайні ситуації «Спадщина» для оцінки збитків та планування ремонту після закінчення конфлікту.

Тим часом митці та культури з України, США та всього світу роблять усе можливе, щоб захистити культурну спадщину України від путінської війни.

Священик УПЦ оглядає пошкодження всередині церкви в с. Ясногородка (Україна) 26 березня (© Celestino Arce/NurPhoto/Getty Images)

Напади на українську культуру відбуваються за трьома напрямками

Олеся Островська-Люта, Генеральний директор культурної агенції «Мистецький Арсенал», заявила під час дискусії, що атака на культуру України складається з трьох елементів:

  • Знищення артефактів.
  • Твердження, що українські артефакти є російськими, а не українськими, практика відома як «реатрибуція».
  • Незаконне захоплення українських об’єктів російськими військовими.

Вона сказала, що російські солдати пограбували об’єкти у Маріуполі та Мелітополі.

Десятки золотих артефактів, таких як цей скіфський золотий шолом на фото, було вкрадено російськими військовими з музею в Мелітополі (© Peter Dejong/AP Images)

The New York Times нещодавно повідомила, що російські військові вкрали золоті артефакти часів Скіфської доби з музею в Мелітополі, датовані IV століттям до н. Іван Федоров, мер міста, сказав, що це одна із найцінніших колекцій в Україні.

“Російська війна в Україні дуже тісно пов’язана із культурою, — сказала Островська-Люта. — Головна ідея, яка є основою нападу, полягає в тому, що Україна не повинна існувати як самостійна одиниця. … Будь-які відмінності України від Росії мають бути стерті”.

Російський послужний список в Україні

Варварське ставлення Росії до українських культурної спадщини — явище не нове. З 2014 р. Росія знесла могили та захопила 4095 українських національних та місцевих пам’яток культури у Криму, коли вона насильно окупувала Крим та спровокувала конфлікт на Донбасі.

На фото 6 квітня: Пам’ятник українському поетові та національному символу Тарасу Шевченку на центральній площі Бородянки (Україна) з пошкодженнями від куль (© Efrem Lukatsky/AP Images)

З 2001 р. Сполучені Штати виділили понад 1,7 млн. доларів на підтримку 18 проектів зі збереження культурної спадщини в Україні. Серед них — Староакадемічний корпус у Києві та Львівський історичний музей.

“Коли президент Байден і Держсекретар США Блінкен заявляють про свою підтримку України, вони мають на увазі не лише зброю та боєприпаси, а й збереження об’єктів культурної спадщини, що зазнають нападів з боку Росії”, — підкреслила помічниця Держсекретаря США з питань освіти та культури Лі Саттерфілд .

--

--